• https://www.facebook.com/zohrecan2007
 • https://www.twitter.com/gojiberryy38

GOJİBERRY BUDAMA TALİMATLARI

Goji Berry Budama Talimatları PDF Yazdır e-Posta
 1. Goji ağacını ideal boyutta tutun, isteğinize göre, yaklaşık 6 ft (1.5 - 2m), bu yüksekliğin üstündeki tüm dalları budayın.
 2. Aşağıya sarkan dallar ile zemin arasında yaklaşık 35 cm mesafe bırakın.
 3. Başarısız dalları belirleyin (büyüme sezonunda çok hızlı büyürler, ayrıca çok düz ve pürüzsüzdürler) eğer ideal canopy yapısını oluşturmuyorsa onları budayın.
 4. Canopy şekillerini inceleyin ve 2 modelden hangisini istediğinize karar verin. Dalları modele göre budayın, önemli kuralı güneş ışına sağlamaktır, rüzgarın canopy içinden geçmesi verimi maksimuma çıkarır.

*Yukarıdaki noktalar çok önemli olan kış budaması hakkında çok kısa özetlerdir. Formu korumak ve verimi arttırmak için budama diğer mevsimlerdede mutlaka yapılmalıdır.....

Goji yazları ışık, sıcaklık ve suyu ihtiyacına göre aldığı zaman çok hızlı büyür ve gelişir. Hiç budama olmadan goji ağacı saçma bir canopy yapısı ve şekliyle çirkin bir görünüme gelebilir , sonuç olarak bu ağacın verimini engeller.
Ningxia, Çin’de (gojinin anavatanı), goji ağacı geleneksel olarak şemsiye şeklinde budanıyordu. Son yıllarda, gojinin verimini arttırmak için 2 canopy modeli benimsendi. Bu iki modelden birincisi ‘3-seviye’ ikincisi ise ‘silindirik’ model.
Goji budaması başarılı bir goji tarımı için birinci kuraldır. Aşağıda bazı öneriler bulunmaktadır:
  
         İlk yıl goji bitki budaması
 • En büyük sağlıklı sürgünü kesmeyin; 50 cm’in altındaki tüm filizleri budayın.
 • Bitki 60 cm’e ulaştığı zaman, uzayan gövdeyi tepesinden kesin, bu işlem yan dalları gelişmesine yardımcı olur.
 • Ana gövdeye göre 45 dereceden az açı yapan tüm yan dalları budayın. Ana gövdede, gövdeye göre 45 dereceden fazla açı yapan 3-4 tane yan dal bırakın.
 • Tüm yan dallar 30 cm’i geçtikten sonra, ana gövdenin kesilen kısmından büyüme varsa, en büyük dalı ana gövde olarak ikinci sene için bırakın.
     2-5 yaş goji ağacı budaması
 • Geleneksel olarak goji ağaçları kışın uyku halindeyken budanır. Verimi arttırmak ve daha kaliteli ürün elde etmek için yaz budaması da şarttır. Goji budamasında, canopy modelini elde etmek ve verimi maksimumda tutmak için iki çeşit sürgün yaz döneminde budanmalıdır, bunlar: suckers(tam karşılığı olan kelimeyi bilmiyorum ama meyve vermeyecek sürgün anlamında geliyor ve kök filizleri. 
 • Suckers: Gövdeden veya büyük dallardan çıkan yeni filizler, özellikle eski dalların budandığı yerlerden çıkanlar. Suckers genellikle yukarıya doğru hızlı büyüyen filizlerdir. Suckerslar çiçek vermezler böylece diğer dalların çiçek için kullanabileceği besini kullanırlar. Suckerslar tamamen budanmalıdır. Sağlıklı bir goji ağacında her sezon bir çok suckers büyür, belirlendikleri gibi budanmaları ağaç için faydalıdır.
  • Kök Filizleri: Kök filizleri altlardan büyür, özellikle kültivasyon sırasında kökün hasar gördüğü veya kökün kesildiği yerden . Eğer bunlara karşı hiç bir önlem alınmazsa bu filizler yeni ağaçlara dönüşür ve bu da alan yönetimini çok zor hale getirir.
  • Diğer dallar için, budama talimatlarına uyun (ana gövdeye olan açılarına göre dallar budayın). Bazen meyve veren dalları ışık ve hava sirkülasyonu için budamak veya tamamen kesmek gerekebilir.

Aşağıda  canopy modeline göre budanmış goji ağacının şematik çizimini bulabilirsiniz.